Helsińska Fundacja Praw Człowieka zapytała w czerwcu 2010 r. dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o jego dotychczasowy sposób postepowania wobec ustawy o zmianie ustawy.
Warszawa, dnia 15 czerwca 2010 r.
/2010/PCzRP/WK
Szanowny PanArtur WdowczykDyrektor Zakładu Emerytalno-RentowegoMinisterstwa Spraw Wewnętrznychi Administracjiul. Pawińskiego 17/2102-106 WarszawaW N I O S E K
o udostępnienie informacji publicznej
Helsińska Fundacja Praw Człowieka monitoruje postępowania dotyczące osób, w sprawie których Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał decyzje o ponownym ustaleniu wysokości emerytury w oparciu o przepisy ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz.U. z 2004 r. Nr 8, poz. 67 z późn. zm.; dalej ?ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy") w brzmieniu nadanym jej ustawą z dnia 23 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 24, poz. 145).
W związku z faktem, iż do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka docierają informacje o nieprzestrzeganiu przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA obowiązku przekazania odwołania od decyzji Dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA do Sądu Okręgowego w Warszawie w terminie 30 dni od jego wniesienia, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, działając na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm.) zwraca się niniejszym o udostępnienie następujących informacji:
-
ile decyzji o ponownym ustaleniu wysokości emerytury, na podstawie znowelizowanych przepisów ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, zostało wydanych do tej pory przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA;
-
ile odwołań od decyzji wymienionych w punkcie pierwszym zostało wniesionych przez zainteresowanych do Sądu Okręgowego w Warszawie za pośrednictwem Zakładu Emerytalno-Rentowy MSWiA;
-
ile odwołań wniesionych zostało ustnie do protokołu;
-
ile z wniesionych odwołań przekazane zostało przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA do Sądu Okręgowego w Warszawie;
-
ile z wniesionych odwołań przekazane zostało przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA do Sądu Okręgowego w Warszawie z dochowaniem 30-dniowego terminu;
-
ile z wniesionych odwołań przekazane zostało przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA do Sądu Okręgowego w Warszawie w terminie przekraczającym 30 dni;
-
ile trwał bądź trwa najdłuższy okres nieprzekazywania odwołania do Sądu Okręgowego w Warszawie?
W imieniu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka,
Warszawa, dnia 06.07.2010 r.
ZER-AM-0744/1685/10
Pani Danuta PrzywaraPrezes ZarząduHelsińskiej Fundacji PrawCzłowiekaul. Zgoda 1100-018 WarszawaW odpowiedzi na wniosek z dnia 15 czerwca 2010 r. o udostępnienie informacji publicznej na podstawie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm.), który wpłynął do ZER w dniu 22 czerwca br., poniżej podaję interesujące Państwa informacje.
Ad. 1
Do chwili obecnej wydanych zostało 38 791 decyzji Dyrektora ZER MSWiA o ponownym ustaleniu wysokości emerytury na podstawie art. 15b ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 67 z późn. zm.).
Ad. 2 i 3
Dotychczas do organu wpłynęło 16 029 odwołań od ww. decyzji, w tym 4 odwołania zostały wniesione ustnie do protokołu.
Ad. 4
Dotychczas do sądu zostało przekazanych 9300 odwołań od powyższych decyzji.
Ad. 5-6
Odpowiadając na pytania dot. dotrzymania terminu przekazania odwołań od decyzji Dyrektora ZER MSWiA do sądu właściwego w sprawach ubezpieczeń społecznych, uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 32 ust. 4 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 67 z późn. zm.), w sprawach odwołań od decyzji organu emerytalnego stosuje się przepisy ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 43 poz. 296 z późn. zm.). Stosownie do art. 4779 § 2 kpc, organ emerytalny, jeżeli nie uzna odwołania w całości za słuszne i nie zmieni lub nie uchyli zaskarżonej decyzji we własnym zakresie, jest zobowiązany niezwłocznie przekazać odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu.
Realizując postanowienia tego przepisu organ emerytalny, po otrzymaniu odwołania od decyzji, zobowiązany jest w każdym przypadku, do ponownej analizy i oceny sprawy we własnym zakresie, zarówno pod względem prawnym jak i formalnym, a dopiero w sytuacji stwierdzenia braku podstaw do zmiany lub uchylenia tej decyzji, do sporządzenia odpowiedzi na odwołanie skarżącego i przekazanie jej niezwłocznie wraz z odwołaniem i aktami sprawy do właściwego sądu.
Z uwagi na znaczną liczbę odwołań złożonych przez świadczeniobiorców (16 030) terminy przekazywania odwołań do sądu uległy znacznemu wydłużeniu. Dodatkowo należy zaznaczyć, że poza odwołaniami od powyższych decyzji do sądu przekazywane były również inne odwołania od decyzji organu np. dotyczące ustalenia wysokości świadczenia, bądź odmowy ustalenia prawa do świadczenia z zaopatrzenia emerytalnego. Wydłużenie terminu przekazywania odwołań do sądu wynikało również ze zwiększonej ilości spraw, które w tym okresie wpłynęły do ZER. W okresie tym nastąpiło masowe składanie przez świadczeniobiorców Zakładu wniosków o weryfikację decyzji o ponownym ustaleniu wysokości emerytury, o weryfikację informacji 1PN o okresach służby w organach bezpieczeństwa. Ponadto, w związku ze zmianą przepisów dokonaną ustawą z dnia 23 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 24, poz. 145) do organu wpłynęła znaczna ilość wniosków mających wpływ na wysokość pobieranego świadczenia, dotyczących doliczenia do wysługi emerytalnej okresów zatrudnienia po zwolnieniu ze służby oraz o skierowania na komisję lekarską w związku z pogorszeniem stanu zdrowia. Skutkowało to koniecznością podejmowania dodatkowych postępowań i wydawaniu decyzji w tych sprawach. Pragnę jednakże podkreślić, że organ emerytalny dokłada starań by odwołania przekazywane były tak szybko jak to jest możliwe.
Ad. 7
Najdłuższy termin przekazania odwołania do sądu wynosi 7-8 miesięcy, jednakże termin ten dotyczy znikomej ilości spraw.