ZBF SOP

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Ciekawostki


BND - Historia niemieckiego wywiadu

Federalna Służba Wywiadowcza (BND) zleciła historykom zbadanie działalności swojej  60 letniej przeszłości. Zespół niezależnej komisji historyków dopuszczony do zasobów archiwalnych BND przedstawił pierwsze wyniki badań w formie publikacji książkowej obejmującej lata 1945-1968.

Więcej…
 

Były szef IPN będzie nowym sędzią Trybunału Konstytucyjnego

Leon Kieres zostanie nowym sędzią trybunału, nie ma żadnych kontrkandydatów, choć przez chwilę zgłoszenie innego kandydata rozważał Ruch Palikota. Dlatego ten wybór jest praktycznie przesądzony. Popierają go PO, PSL i SLD.

Więcej…
 

Rząd USA wydaje 75 mld dol. na wywiad

Amerykański rząd wydaje rocznie 75 mld dol. na sfinansowanie pracy służb wywiadowczych - ujawnił we wtorek Dennis Blair koordynator służb specjalnych w administracji prezydenta Baracka Obamy .

Liczba ta została podana do wiadomości publicznej po raz pierwszy. Dotychczas amerykański rząd publikował tylko fragmentaryczne dane dotyczące budżetów poszczególnych agencji wywiadowczych, natomiast całkowite nakłady na służby specjalne utrzymywał w tajemnicy.   Zdarzały się jednak przecieki. Całkowity rachunek za działalność amerykańskiego wywiadu został omyłkowo opublikowany w 1994 r. i opiewał wówczas na 26 mld dol. Od tego czasu nastąpił więc gwałtowny wzrost kosztów utrzymania służb specjalnych.

Więcej…
 

A co na to IPN ???

Gen. Anders w służbie cara

Publikowane dokumenty, pochodzące z zasobu moskiewskiego Rosyjskiego Państwowego Archiwum Wojskowo-Historycznego (Rossijskij Gosudarstvennyj Voenno-Istoriceskij arhiv  RGVIA) należą do tysięcy archiwaliów tyczących Polaków służących w armii rosyjskiej, a wciąż nieznanych nauce. Są one tym ciekawsze, że dotyczą Władysława Andersa, którego popularna wiedza historyczna wiąże (i słusznie) głównie z powstaniem Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR po 1941 r., epopeją bliskowschodnią i kampanią włoską (z Monte Cassino na czele), niewiele pamiętając o wcześniejszych etapach jego życia i służby, a zwłaszcza o twardej szkole walki, jaką przeszedł przyszły polski Naczelny Wódz w armii rosyjskiej podczas pierwszej wojny światowej.

Więcej…
 

Nowy szef rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU)

Generał lejtnant Aleksandr Wasiliewicz Szliachturow, dotychczasowy pierwszy zastępca szefa GRU, od 24 kwietnia kieruje tą służbą. Jego poprzednik - generał armii Walentyn Korabielnikow - odszedł z wywiadu na własną prośbę, w geście protestu przeciwko radykalnej reformie armii.

Walentyn Korabielnikow był szefem rosyjskiego wywiadu wojskowego 12 lat.

Więcej…
 

Czeski IPN omyłkowo opublikował spis czynnych agentów

Czeski Instytut Badania Reżimów Totalitarnych (USTR, odpowiednik polskiego IPN) przez niedopatrzenie wraz z listą szpiegów komunistycznych służb bezpieczeństwa opublikował na swych stronach internetowych również nazwiska aktywnych agentów.Lista pozyskana z archiwów wywiadu wojskowego widoczna była na stronach internetowych instytutu od kwietnia do czerwca. Dostęp do niej mieli wszyscy odwiedzający witryny USTR.

Więcej…
 

Mikrochipy RFID w banknotach euro i dolarach!

Trochę "smaczków" ze strony : http://wolnemedia.net/

18.08.2009r.

Szpiegowskie mikrochipy znajdują się obecnie w prawie każdym  banknocie euro i dolarze drukowanym po 2005 roku. Małe mikroukłady do  europejskiej waluty dostarcza grupa Hitachi. Po co?

Więcej…
 

Coraz bliżej przeprowadzki BND do Berlina

Warszawa, czerwiec 2009

Nowa siedziba centrali wywiadu niemieckiego (BND) powstaje w śródmieściu Berlina przy ulicy Chausseestrasse. W przeszłości znajdował się tam stadion sportowy imienia Młodzieży Świata. Koszty całego przedsięwzięcia szacowane są na kwotę 2,3 mld euro. To drugi, co do wielkości, plac budowy w Berlinie. Inwestycja jest najlepiej strzeżonym obiektem w mieście.

Od wielu lat okolica ta była praktycznie zapominana przez włodarzy miasta.
Więcej…
 

KGB w Niemczech

Rzeczpospolita 04-06-2009 :

Dwuczęściowy film Matthiasa Unterburga pokazuje działalność radzieckich tajnych służb po II wojnie światowej - zarówno w NRD, jak i RFN. (KGB in Deutschland: Attentäter und Agenten), Niemcy, 2006 r., czas trwania: 55 min

Więcej…
 


Strona 1 z 2