ZBF SOP

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Ciekawe książki
Nas zaciekawiło

Tropiąc Bin Ladena

W afgańskiej matni 1997-2007. Aleksander Makowski. Wydawnictwo Czarna Owca, 2012 r.

Aleksander Makowski to jeden z najzdolniejszych oficerów wywiadu PRL, współpracujący także ze służbami wolnej Rzeczypospolitej (w latach 1992-2007 współpracownik Zarządu Wywiadu Urzędu Ochrony Państwa i wywiadu wojskowego WSI), pomimo że w 1990 roku został negatywnie zweryfikowany i zwolniony ze służby. Absolwent Ośrodka Kształcenia Kadr Wywiadowczych polskiego wywiadu (1972-1973). Ukończył studia podyplomowe LLM Harwardzkiej Szkoły Prawa (1975-1976). Doktor nauk prawnych Instytutu Nauk Prawnych PAN (1978). W latach 1985-1988 naczelnik Wydziału XI Departamentu I MSW.

Więcej…
 

ROTMISTRZ

Marian Zacharski, Wydawnictwo ZYSK I S-KA, 2011 r.

Jerzy Sosnowski von Nałęcz - rotmistrz ułanów, wybitny jeździec, bon vivant, legenda Berlina złotych lat dwudziestych i trzydziestych. Uwielbiany przez damy. Jako przedwojenny as wywiadu zdobywał dla Polski informacje na nieznaną wcześniej skalę.

Gdy Niemcy i Sowieci dogadywali się za plecami Polaków, wysłano go z misją specjalną do Niemiec. Miał jedno zadanie: dostać się do wnętrza Reichswehry, aby wykraść najpilniej strzeżone tajemnice. Utkał siatkę szpiegowską z najpiękniejszych kobiet Rzeszy. Uwiódł wysokie urzędniczki państwowe, hrabiny, baronowe, żony wysokich oficerów. Wykonał zadanie. Po powrocie do kraju zamiast laurów dostał wyrok. Proces przerwała wojna. Zginął w sowieckim więzieniu. Jego losy wciąż okrywa tajemnica.

Więcej…
 

ROSYJSKA RULETKA

MARIAN ZACHARSKI

Zysk i S-ka Wydawnictwo , ul. Wielka 10, 61-774 Poznań - 2010 r.

(...) Praca oficera wywiadu to gra w zabójczą rosyjską ruletkę. Jeden werbunek na sto trafiony. Setki informacji, jedna cenna. Wiele tropów, a tylko jeden z nich może prowadzić do celu. Ryzykujemy, podejmując każdą, nawet z pozoru najzwyklejszą misję. Bo nigdy nie wiadomo, co czeka nas, gdy informację już zdobędziemy. Nigdy nie wiemy, czyją twarz zobaczymy na końcu drogi. Ale na tym polega wywiad. Nasza służba.

Więcej…
 

Wywiad a władza. Wywiad cywilny w systemie sprawowania władzy politycznej PRL

WYWIAD A WŁADZA. WYWIAD CYWILNY W SYSTEMIE SPRAWOWANIA WŁADZY POLITYCZNEJ PRL

Zbigniew Siemiątkowski

Oficyna wydawnicza ASPRA - JR. Warszawa 2009 r.

.....Wywiad to jedyna instytucja publiczna pozostająca z mocy prawa w strefie cienia, nietransparentna dla świata zewnętrznego, której zasady postępowania stoją w sprzeczności z wartościami wolnego świata. Tajność obejmuje zarówno metody pracy wywiadu, jego siły i środki, zadania, prowadzone operacje, jak również struktury wykonawcze i ich skład osobowy, w szczególności personalia oficerów, sposoby ich rekrutacji do służby, ich szkolenie, metody werbowania tajnych współpracowników spośród obywateli obcych państw gotowych z różnych pobudek zdradzać własny kraj, a na koniec usytuowanie funkcjonariuszy wywiadu w instytucjach życia publicznego. Jest to świat, który z jednej strony budzi grozę, z drugiej fascynuję, w którym wywiad służy do cynicznego załatwiania interesów, którego głównymi postaciami są bohaterowie lub zdrajcy kierujący się wzniosłymi ideami lub zwykłą chciwością.

Więcej…
 

NAZYWAM SIĘ ZACHARSKI, MARIAN ZACHARSKI. Wbrew regułom

Zysk i S-ka Wydawnictwo , ul. Wielka 10, 61-774 Poznań - 2009 r.

Kulisy działalności gen. Mariana Zacharskiego, oficera wywiadu PRL, który w latach 1975-1985 przebywał z misją w USA.

- W książce chciałem pokazać, że wywiad PRL nie był żadną, jak to się dziś mówi, organizacją przestępczą. Byliśmy wyselekcjonowanym, bardzo małym gronem ciężko pracujących osób, które starały się zdobywać jak najszerszą wiedzę, po to, aby politycy decydowali o losach naszego kraju. To przecież oni, a nie oficerowie wywiadu, decydują o tym, z kim w danym czasie Polska znajduje się w strategicznej przyjaźni - powiedział Zacharski podczas telekonferencji w Centrum Prasowym PAP.

Więcej…
 

Rotmistrz SOSNOWSKI. As Wywiadu II Rzeczypospolitej.

Henryk Ćwięk. Wydawnictwo Literackie 2010.

Jerzy Sosnowski, lwowianin pochodzący ze średniozamożnej rodziny inteligenckiej, w 1914 roku w wieku 18 lat wstąpił do 1 Pułku Piechoty Legionów. Jeszcze w grudniu pierwszego roku I wojny światowej przeniesiono go do szkoły oficerów kawalerii austriackiej. Na koniu czuł się wyjątkowo pewnie, co od razu dostrzegli przełożeni i już w maju 1915 roku mianowano go dowódcą plutonu pułku Ułanów. Rok później pięciokrotnie odznaczono go za odwagę na froncie. W 1916 roku przeszedł szkolenie lotnicze i latał m.in. w samolotach bojowych na froncie albańskim. Służbę w armii austriackiej zakończył w randze porucznika. Po odzyskaniu niepodległości znowu został ułanem. Podczas wojny z bolszewikami w 1920 roku aż czterokrotnie odznaczono go  Krzyżem Walecznych i awansowano na rotmistrza (kapitana kawalerii). W czasie pokoju jego pasją stały się wyścigi konne. Startował na torach w Berlinie, Paryżu, regularnie ścigał się w Sopocie.

Więcej…
 

Ostatnia walka

Jan Zumbach

Oficyna Wydawnicza Echo i Espadon Publishing, Warszawa 2007

Ten pamiętnik należy do książek z gatunku "nie sposób oderwać się od czytania". Wartka akcja, żadnych dłużyzn. Jednak po skończeniu ostatniej strony pojawia się myśl, że może w tej książce za mało jest dystansu bohatera do samego siebie, zbyt mało w tym wszystkim refleksji. Choćby związanej z pracą najemnika. Międzynarodowy świat handlarzy bronią i umiejętnością zabijania wydaje się nazbyt barwny - i przedstawiony zbyt bezkrytycznie. Podobnie rzecz się ma z opisami szmuglowania w samolotach diamentów i zegarków szwajcarskich czy z relacją o nieudanej próbie przemytu papierosów. Jak w filmie gangsterskim, stajemy po stronie głównego bohatera, choć ten niejednokrotnie mija się z prawem. Zumbachowi wybaczamy wszystko - tak bardzo fascynuje swą opowieścią, że wszelkie zarzuty wydają się niestosowne.

NAJEMNIK Z DYWIZJONU 303

Genewa, styczeń 1962 roku, elegancki Hotel des Bergues. 

Do lekko siwiejącego mężczyzny z ogorzałą twarzą siedzącego przy barze i sączącego whisky podchodzi dwóch ludzi w garniturach.

Więcej…
 

Tajny front zimnej wojny

Uciekinierzy z polskich służb specjalnych 1956 - 1964

Leszek Pawlikowicz Oficyna Wydawnicza RYTM, 01-180 Warszawa, ul. Górczewska 8

"Opracowanie to przedstawia szczególnego rodzaju uciekinierów, którzy w latach 1956-1964 odcisnęli równie istotne piętno na działalności służb specjalnych PRL. Będąc kadrowymi funkcjonariuszami MON i MSW, posiadali bowiem wiedzę odnoszącą się nie tylko do różnorodnych sfer funkcjonowania wywiadu i kontrwywiadu, lecz także rozlicznych tajemnic stanu oraz rozgrywek prowadzonych w kręgu aparatu władzy. Ich ucieczki powodowały  zazwyczaj poważne następstwa polityczne, wywiadowcze i propagandowe".

Więcej…
 

Gliniarz z TYGODNIKA

W. Bereś & K. Burnetko     /Polska Oficyna Wydawnicza "BGW" - lipiec 1991 r./ 

Lata przełomu 1989/90 w rozmowie z byłym ministrem spraw wewnętrznych Krzysztofem Kozłowskim.

...Komu podlegała Służba bezpieczeństwa?
Więcej…
 


Strona 2 z 3