ZBF SOP

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Cytujemy . . .


List otwarty w sprawie powtarzających się ataków na Andrzeja Milczanowskiego

"My, byli działacze opozycji antykomunistycznej i "Solidarności" czujemy się zobowiązani do zabrania głosu w sprawie, która bardziej niż dotychczas inne dzieli nasze środowisko. Chodzi o zniesławianie Andrzeja Milczanowskiego, znanego nam wszystkim z rzeczywistej niezłomności charakteru, głębokiej osobistej uczciwości i honoru; człowieka, który w walce o wolność wszystkich - również tych, którzy obecnie go opluwają - nie wahał się poświęcić wolności własnej oraz spokojnego życia rodziny.  Naszemu środowisku nie trzeba przypominać roli, jaką pełnił Andrzej Milczanowski w Szczecinie w latach 1980-1989 i jaką osobistą cenę za to zapłacił, jednakże tym, którzy są za młodzi, by to pamiętać, i tym, których pamięć zawodzi, przypominamy, że w 1980 roku Andrzej Milczanowski, m.in. z Mieczysławem Lisowskim i Jerzym Zimowskim, był członkiem Komitetu Strajkowego w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Szczecinie, a w pamiętnym grudniu 1981 roku był członkiem Komitetu Strajkowego i Grupy Roboczej w Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego, za co został skazany przez Wojskowy Sąd Garnizonowy w Bydgoszczy na pięć lat więzienia i trzy lata utraty praw obywatelskich. Uwolniony w ramach amnestii po odsiedzeniu niemal połowy wyroku podjął, mimo nękania przez Służbę Bezpieczeństwa i uniemożliwiania mu pracy zawodowej, aktywną działalność konspiracyjną. Kierował znaczącą częścią szczecińskiego podziemia opozycyjnego, a w 1988 roku był jednym z najważniejszych przywódców strajków w Szczecinie.

Więcej…
 

Andrzej Milczanowski broni emerytur

"Plus Minus": Andrzej Milczanowski broni emerytur". Jestem człowiekiem honoru" (2017-06-15 w wywiadzie z Elizą Olczyk)

Uważam, że wolna Polska oszukała tych ludzi. (...) Byli dobrzy, kiedy pracowali na rzecz niepodległej Polski, kiedy ryzykowali zdrowie i życie w operacjach wywiadowczych. A teraz Polska się na nich wypięła - mówi b. szef UOP i MSW. Andrzej Milczanowski, w czasach PRL działacz opozycji, stwierdza w rozmowie z "Plus Minus", że jego zdaniem SB nie można obarczyć winą za całe zło PRL. Byli funkcjonariusze - przypomina - tworzyli w ponad 95 proc. Urząd Ochrony Państwa. Milczanowski przypomina więc sukcesy tej służby, którą sam kiedyś kierował i wskazuje to m.in. na operację "Samum", wykrycie szpiegów rosyjskich i niemieckich czy rozpracowanie afery Art B. W tym kontekście podkreśla, że funkcjonariusze "w momencie przyjęcia do służby mieli zagwarantowane określone warunki emerytalne, a ja potwierdziłem to własnym podpisem". - Ja się za nimi ujmuję, bo jestem człowiekiem honoru.

Więcej…
 

Etos, patos, klops

Policyjny technik produkował bomby dla mafii, a dowódca plutonu antyterrorystycznego uczył bandytów celnie strzelać do gliniarzy. Tak byli specjaliści MSW dorabiali na emeryturze.

W Polsce jest około 120 tysięcy emerytów policyjnych. Społeczeństwo traktuje ich raczej chłodno. Pokutuje przekonanie, iż to krezusi, którzy mają więcej - i pieniędzy i przywilejów. Niewielu wie, jak wygląda rzeczywistość. Policyjni emeryci wyliczają, ile lat służyli w "tamtej Polsce", ile lat w "tej". "Tamtą" wspominają z rozrzewnieniem. I nie dlatego, że to "stare komuchy", tylko dlatego, że w ówczesnym "resorcie" było lepiej. Obecnie - jak mówią - etos służby podupadł, a do policji idzie się raczej pracować niż służyć. Ich zdaniem nawet system szkolenia jest zły, bo zamiast zaczynać od "szlifowania chodników" i zdobywania policyjnego doświadczenia na ulicy, zaczyna się od teorii wykładanej w policyjnej szkole w Szczytnie.

Chcesz wiedzieć więcej ?
 

Bratnia pomoc w Strasburgu

Trybunał w Strasburgu odrzucił skargę 1628 Polaków trafionych tzw. ustawą deubekizacyjną - co było pewną niespodzianką dla tych wszystkich, którzy nie podejrzewali, że organ sądownictwa międzynarodowego, stojący na straży praw człowieka, może zaakceptować działanie rządu, zmierzające do odebrania, w akcie odpowiedzialności zbiorowej, niezwykle istotnych praw nabytych sporej grupie obywateli. Jeszcze bardziej zaskakująca była jednak użyta przez sąd argumentacja - i sam skład tego sądu. Te dwa ostatnie zjawiska są zresztą ściśle powiązane.

Więcej…
 

Trzeba mieć silny mandat w Sejmie

W związku z listami kierowanymi do mnie przez osoby pokrzywdzone skutkami ustawy "dezubekizacyjnej" z żalem, że SLD nie broni ich dalej, a wręcz nie chce bronić, bo wstydzi się z nimi kojarzyć w okresie kampanii wyborczej - pragnę przypomnieć, że w polskim parlamencie wyłącznie posłowie SLD wystąpili w obronie tych osób.

Więcej…
 

TAKA ROBOTA

O zamachach podczas Euro 2012, szpiegach w Warszawie i osłabianiu polskich służb z gen. Zbigniewem Nowkiem rozmawia Jacek Dziedzina.

Gen. Zbigniew Nowek - szef UOP w latach 1998-2001 i Agencji Wywiadu od 2005 do 2008 r.; w PRL działacz opozycji, m.in. współtwórca podziemnego wydawnictwa "Alternatywy".

Jacek Dziedzina: Służby specjalne wiedzą o naszym spotkaniu?

Gen. Zbigniew Nowek: - Nie sądzę...

Więcej…
 

Janusz Bartkiewicz - raz jeszcze o emeryturach mundurowych

W styczniu 2016 r. Minister­stwo Spraw Wewnętrznych i Administarcji, w odpowiedzi na pytania zgłoszone przez Zarząd Gówny Niezależnego Samo­rządnego Związku Zawodo­wego Policjantów, związane z sygnałami o planowanych kolej­nych zmianach w ustawie eme­rytalnej służb mundurowych, oficjalnie odpowiedziało, że ministerstwo oraz rząd "nie pro­wadzą i nie planują prowadzić żadnych prac nad zmianami w ustawie emerytalnej funkcjona­riuszy policji i innych służb mundurowych". Zwracam szczegól­ną uwagę na słowa "i nie planują prowadzić żadnych prac".

Więcej…
 

Strasburg II

Trybunał Praw Człowieka odrzucił skargę rodzin katyńskich dotyczącą rosyjskiego śledztwa ws. Katynia. Jeżeli trybunał uznaje, że nie jest kompetentny, aby orzekć w tak ważnej sprawie jak zbrodnia katyńska, która urosła do rangi symbolu łamania praw człowieka, to podważa swoją wiarygodność.

Więcej…
 

IPN ćwiczy sędziów

Ostatnio chłopcy z IPN mówią sędziom, jak mają orzekać, namawiając ich do łamania prawa, i posługują się przy tym sfałszowanym dokumentem.

1 czerwca 2012 r. kilku mędrców z IPN przeprowadziło szkolenia dla XIII Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Warszawie.

Więcej…
 

Ważne słowa prof. Jana Widackiego

Cytujemy fragment artykułu z tygodnika "Przegląd" nr 25 z 26.06.2011 r. pt. "PJN (Platforma jest najważniejsza !)" napisanego przez prof. Jana Widackiego.:

.......W ostatnich wyborach Platforma zabrała lewicy część elektoratu, przekonując, że tylko ona jest zdolna odsunąć PiS od władzy, a każdy głos oddany na Lewicę i Demokratów będzie głosem straconym. Przez ostatnie lata Platforma pokazała jednak, że nie chciała lub nie potrafiła (to dla wyborcy obojętne) rozliczyć PiS z przestępstw z czasów IV RP. Co więcej, pokazała, że przy rozliczeniach z PRL jej filozofia jest dokładnie taka jak filozofia PiS.
Przekonali się o tym choćby zweryfikowani, a w konsekwencji oszukani przez Platformę funkcjonariusze służb specjalnych. Myślę, że po raz drugi oszukać już się nie dadzą. Podobnie z żołnierzami WSI, których bezpodstawnie opluto, zgodnym działaniem PO i PiS. Platforma nie umiała (nie chciała?) zbudować instytucjonalnych gwarancji praw obywatelskich, poddać pod prawdziwą kontrolę działań operacyjnych aż dziewięciu służb specjalnych ani zreformować nawykłej do wsłuchiwania się w polityczne zapotrzebowanie prokuratury........

 

Prof. Bohdan Zdziennicki - najwyższy autorytet prawa

15 PRAWYCH LUDZI

Rozmowa z Bohdanem Zdziennickim, prezesem Trybunału Konstytucyjnego, o zbliżającej się wymianie sędziów Trybunału i o tym, czy mogą oni mieć swoje poglądy polityczne.

Janina Paradowska:- W ciągu kilku miesięcy, od grudnia poczynając, nastąpi największa wymiana sędziów Trybunału Konstytucyjnego w jego dziejach. Odchodzą ci najbardziej doświadczeni, pozostają głównie nowi, często mocno politycznie naznaczeni. To groźna zmiana?

Bohdan Zdziennicki:- Jako prezes nie mogę oceniać poszczególnych sędziów, w orzekaniu wszyscy są równi. Faktem jednak jest, że nie mamy okazji dyskutować o tym, kto w tym gremium zasiądzie. W Stanach Zjednoczonych wybór członka Sądu Najwyższego jest wielkim wydarzeniem; debatuje się, kto jest bardziej liberalny, kto zbyt konserwatywny, co często rozgrzewa całą opinię publiczną. U nas temperatura jest zbyt letnia.

Więcej…
 
Więcej artykułów…


Strona 1 z 8