Niemiecki wywiad elektroniczny w latach 1907-1945 a losy polskich, sowieckich, alianckich kodów i szyfrów.

MARIAN ZACHARSKI
Wydawca: OLANDIA, 2015 r.

Tym razem autor dzięki dostępowi do unikalnych materiałów archiwalnych opisuje dzieje wywiadu elektronicznego Niemiec w latach 1907-1945. Generał Zacharski otwiera przed swoimi Czytelnikami szczelnie dotąd zamknięte wrota wiodące do poznania prawdziwych losów kodów i szyfrów, które miały gwarantować tajność korespondencji najważniejszych organów państwowych Polski, Japonii, sowieckiej Rosji, USA czy Anglii.

Skrzynie zostały wyłowione z jeziora Schliersee w ramach operacji o kryptonimie TICOM przez amerykańsko-brytyjską ekspedycję poszukiwawczą w 1945 roku, a dopiero ok. 3 lata temu zwrócone Niemcom. Zawierały najtajniejszą dokumentację dotyczącą kodów i szyfrów wielu krajów, w tym oryginalne polskie księgi kodowe i przechwycone polskie depesze w okresie II wojny światowej. Przytoczone w tej książce unikalne fakty mówią same za siebie i rzucają nowe światło na, wydawałoby się, dobrze znane wydarzenia historyczne jak stosunki polsko-węgierskie, czy Powstanie Warszawskie. Z książki dowiemy się również, że korespondencja polskiej dyplomacji, wojska i wywiadu była dla Niemców często czytelna, stąd planowane tajne posunięcia były zawczasu im znane. Niemcy, rozpracowując polskie kody i szyfry, czytali treść tajnych depesz.

KODY WOJNY wyjątkowe są także ze względu na autora, który przez całe życie kierował się powtarzaną przez ojca, żołnierza AK, dewizą: Polska jest jedna i jest twoja i aktualnie realizuje ją, pisząc książki historyczne i biograficzne.