ROZMOWY Z ALEKSANDREM MAKOWSKIM
Paweł Reszka, Michał Majewski, Wydawnictwo Czarna Owca, 2014 r.

Pułkownik Aleksander Makowski to legenda polskiego wywiadu. Syn oficera wywiadu, wychowany w Londynie oraz Waszyngtonie, stypendysta Harvardu i absolwent szkoły wywiadu w Kiejkutach. 

Pułkownik - w wywiadzie-rzece, który prowadzą Paweł Reszka i Michał Majewski - ze szczegółami relacjonuje, jak wyglądało szkolenie w tajnym ośrodku w Kiejkutach. Opowiada, jak uczono go werbować agentów, nagrywać spotkania z ukrycia i wykrywać tych, którzy go śledzą. Makowski mówi, jak wyglądały relacje PRL-owskiego wywiadu z towarzyszami radzieckimi. Opowiada o swojej pracy wywiadowczej w Stanach Zjednoczonych i o tym, jak próbowało go zwerbować FBI.

Zdradza, jak wyglądała praca polskich "nielegałów" za granicą, przedstawia największe sukcesy i wpadki polskich szpiegów. Przez kolegów, przełożonych, ale i przeciwników Makowski (doktor prawa, znakomicie poruszający się na Zachodzie) był i jest uważany za jednego z najzdolniejszych oficerów polskiego wywiadu.

Żaden z weteranów służb specjalnych nie opowiedział do tej pory tyle i tak szczegółowo o działaniach polskiego wywiadu w ostatnich dekadach.