Aresztowano parę rosyjskich agentów

Z opublikowanego w 2010 r. raportu Urzędu Ochrony Konstytucji wynika, że Rosja i Chiny aktywnie uprawiają w Niemczech szpiegostwo gospodarcze. Stąd wyjątkowa czujność niemieckiego wywiadu i aresztowanie szpiegów.

Niemieckie służby wywiadowcze aresztowały dwóch domniemanych szpiegów rosyjskich pod zarzutem popełnienia przestępstwa - potwierdził to Federalny Trybunał Sprawiedliwości. Aresztowania dokonała w Badenii - Wirtembergii i w Hesji specjalna jednostka GSG9 i pracownicy Federalnego Urzędu Kryminalnego.Aresztowani są parą małżeńską. Z relacji magazynów Focus i Spiegel wynika, że kobieta została przyłapana na gorącym uczynku, kiedy odsłuchiwała zakodowaną wiadomość. Małżonkowie przebywali na terenie RFN nielegalnie i pracują dla SWR - Służb Wywiadu Zagranicznego Rosji.

Prokuratura Federalna poinformowała lapidarnie, że o aresztowanych osobach wiadomo, iż od dłuższego czasu pracują dla wywiadu zagranicznego. Kradli chronione informacje. Oba tygodniki niemieckie informują, że para Rosjan znalazła się na terenie Niemiec widocznie 20 lat temu, kiedy zostali zwerbowani przez sowieckie KGB. Mężczyzna pracował w zakładzie produkującym podzespoły do samochodów i pozyskiwał tajemnice technologiczne firmy.

Na trop pary, uprawiającej szpiegostwo gospodarcze, niemiecki wywiad wpadł po otrzymaniu informacji z USA, gdzie w 2010 roku nakryto rosyjską siatkę szpiegowską, informuje Focus.

Urząd Ochrony Konstytucji stwierdza w raporcie z 2010 roku, że Rosja prowadzi w Niemczech działalność szpiegowską. "Głównie Rosja i Chiny uprawiają szpiegostwo gospodarcze na szkodę Niemiec". Wywiad Zagraniczny Rosji zbiera w pierwszej kolejności chronione informacje o nowoczesnych technologiach napędów samochodowych, o technikach komunikacyjnych, informatycznych, satelitarnych i sensorycznych, wynika z raportu Urzędu Ochrony Konstytucji. Wywiad RFN wychodzi z założenia, że służby SWR przemycają do Niemiec swoich agentów "wyposażonych w fałszywą tożsamość", których zadaniem jest realizować długoletnie programy operacyjne lub jako nielegalnych turystów w celu wykonania konkretnego zadania.

22.10.2011 r. - Tageschau/focus/Spiegel/Barbara Coellen
red.odp. Iwona D. Metzner