ZBF SOP

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

"Polskie" witryny zamykają powszechny dostęp ...

... i koniec już z naszymi wywalczonymi przez dziesięciolecia wartościami.

Od września najbardziej znane witryny zamkną "bezpłatny" (czytaj: powszechny) dostęp do "swoich" treści.

Trzeba będzie słono płacić.

Czy warto ?

Wydawcy serwisów rozpoczęli akcję informacyjną dotyczącą zamknięcia wspólnym tzw. paywallem (Wikipedia nie zna tego terminu/nazwy), dostarczonym przez firmę Piano Media, "swoich" treści. Na razie wiadomo, że płacić trzeba będzie za korzystanie z co najmniej kilkuset różnych sekcji w witrynach należących do 7 wydawców: Agora  SA, Murator SA, Ringier Axel Springer Polska, Polskapresse, Media Regionalne Edytor, a także (!) Polskie Radio {ABONAMENT !!!}.

Michał Gwiazdowski kierownikujący mediami cyfrowymi "Gazety Wyborczej" ma nadzieję, że inni wydawcy do nich dołączą.

Za paywallem znajdzie się kilkadziesiąt dzienników, kilkanaście magazynów a także strona internetowa Polskiego Radia (sic!).

Użytkownicy będą mogli wykupić dostęp do serwisów na tydzień, na miesiąc lub na rok. Po dokonaniu opłaty: 40 proc. kwoty zostanie przekazane wydawcy strony, na której użytkownik się zarejestrował (IMIENNIE ???), 30 proc. otrzyma firma Piano Media (udostępnia system paywall (?)), a pozostałe 30 proc. trafi do tych wydawców, których strony w danym miesiącu użytkownik zechce (raczy ?) odwiedzić. I uczciwie zostanie to odnotowane w systemie Piano Media.

{... o czym za darmo informuje Redaktor Dyżurny}.