ZBF SOP

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Doktryna szoku

"The Shock Doctrine"

"Jak współczesny kapitalizm wykorzystuje klęski żywiołowe i kryzysy społeczne" ("The Rise of Disaster Capitalism")

Naomi Klein (dziennikarka kanadyjska, pisarka, filmowiec - była niedawno w Polsce z promocją swojej książki)

Wydanie: Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA Warszawa 2008; ISBN 978-83-7495-521-8

 

Szanowna Redakcjo,

Chciałbym polecić książkę, która nie tylko koresponduje z "Wędrującym światem" prof. Grzegorza Kołodko, czy też książkami Johna Perkinsa o działaniach ekonomicznych morderców i intrygach międzynarodowych korporacji, ale przede wszystkim pokazuje globalne (w tym polskie) przemiany ostatnich dekad w odmiennym świetle. Pozwala to na bliższe poznanie m.in. grabieżczej roli korporacji, zjawiska kapitalizmu kataklizmowego, groźnej koncepcji neoliberalizmu, ograniczania roli państwa oraz masowej prywatyzacji prowadzącej do pauperyzacji społeczeństw. Jedną z metod osiągnięcia tych celów są obłąkańcze "misje" służb specjalnych prowadzące do kontroli ludzkich umysłów.

Z oczywistych powodów N.Klein nie dopowiada pewnych spraw do końca. Niemniej jednak, lektura książki pozwala na całkowite przedefiniowanie opinii na temat sytuacji w świecie oraz zrozumienie rzeczywistych celów i tła m.in. "polskiej, pokojowej rewolucji".

Poniżej załączam dwie opinie zamieszczone na okładce książki.

Jacek Żakowski, "Polityka": "Kryzys, który zaczął się u schyłku pierwszej dekady XXI wieku, potwierdza, że solidnie udokumentowane tezy obu ważnych książek Naomi Klein - "No Logo" i "Doktryny szoku" - były niestety trafne. Bardziej trafne niż zapewnienia entuzjastów wolnorynkowej wersji globalizacji. Kto chce zrozumieć, co się dzieje ze światem, musi wiedzieć, skąd wzięła się i jak działa opisana w tej książce neoliberalna szokowa doktryna modernizacyjna."

Przemysław Wielgosz, "Le Monde diplomatique" - edycja polska: "Doktryna szoku" to prawdziwy proces wytoczony neoliberalnej wersji kapitalizmu. Naomi Klein przekonuje, że mit niewidzialnej ręki rynku skrywa ponurą rzeczywistość korporacyjnych monopoli, klasowej dominacji i zbrojnych ingerencji. Siła jej argumentów płynie z imponującej erudycji, intelektualnej rzetelności i głębokiego zaangażowania, ale także z doświadczeń zdobytych w okupowanym Iraku i zrewoltowanej Argentynie. Dzieło Naomi Klein to połączenie znakomitej literatury politycznej, reportażu i oryginalnej analizy globalnego systemu. To jedna z tych książek, które nie tylko interpretują świat, ale też mają go zmienić."

(...)

Książka Naomi Klein ujawnia bardzo wiele, ale nie odpowiada na wszystkie pytania. Jednakże po jej przeczytaniu obraz współczesnego świata w naszych oczach zmienia się, a zrozumienie globalnych procesów, w których Polska przecież uczestniczy, staje się znacznie łatwiejsze.